Otvorenjem Osnovne škole Zvonimira Franka u Kutini, pripale su joj i dvije područne škole čime se osiguralo optimalno obrazovanje za sve učenike s područja kako grada Kutine, tako i okolice i kako bi se rasteretile starije kutinske osnovne škole.
Područna škola Ilova
Do 1861. godine djeca iz Ilove, Zbjegovače i Batine išla su u školu u Kutini, i to samo dječaci. 1861. utemeljena je i sagrađena škola u Ilovi, za djecu oba spola. Zemljište na kojem se nalazi škola je dar grofova Nikole Sezcena i Ljudevita Erdodya. Prvi učitelj u toj školi bio je Dragutin Somogy, a školu je pohađalo trideset četiri dječaka i pedeset sedam djevojčica.
Školske godine 1961./62. svečano je obilježena 100. obljetnica djelovanja škole.
Već duži niz godina osjećala se potreba za dodatnim školskim prostorom jer je škola imala samo jednu učionicu, a broj učenika se povećao do sto dvadeset . I980. u Ilovu dolaze učitelji Nadica i Radovan Pančić i oni se zalažu za izgradnju nove škole. Kamen temeljac za novu školsku zgradu postavljen je 1. 5. 1982. godine.
Dana 29. 11. 1982. godine otvorena je nova školska zgrada, a staru školsku zgradu srušili su mještani dobrovoljnim radom u proljeće 1983. godine.
Škola u Ilovi djeluje punih 146 godina. Za to vrijeme oko 5000 djece je naučilo prva slova u ovoj školi.Učitelji su bili i nositelji cjelokupnog razvoja sela.
Područna škola Gojlo
Zgrada PŠ Gojlo sagrađena je 1948. godine na brežuljku pokraj hrastove i bukove šume iznad centra sela.Generacije mjesnih učenika godinama su uljepšavale okoliš škole sadeći razno ukrasno grmlje i voćke oko nje. Prvih nekoliko godina školu polazi velik broj učenika. Tada je to bila osmogodišnja škola i pohađali su je učenici iz Ilove. Prostor škole od tri učionice, hodnika, zbornice, sanitarnog čvora i podrumskog dijela u kojem je bila školska kuhinja, nije bio dovoljan za sve učenike. Dio učenika išao je u današnji Društveni dom. U sklopu škole nalazi se prostor školskog stana u kojem je stanovalo mnogo učitelja. Osmogodišnja škola u Gojlu zatvorena je 1964. godine.
Tada je to postala PŠ današnje OŠ Vladimira Vidrića, a izgradnjom OŠ Zvonimira Franka pripala je njoj. Najteže dane škola je imala u vrijeme Domovinskog rata. Tada se nastava održavala dva puta tjedno u podrumu obitelji Mesić jer su bile učestale zračne opasnosti. Godinama je bio problem s vodom, no taj problem je riješen kada je gospodin Boro Galić uz pomoć Grada dao sagraditi vodospremnik. Obnovljen je i krov škole koji je godinama prokišnjavao.
Danas školu rado posjećuju njezini bivši učenici i pokazuju je svojoj djeci ili unucima. Broj učenika u školi opada svake godine. Školske godine 2006./07. školu pohađa 14 učenika u sva četiri razreda. Rad je organiziran u dva razredna odjela i to prvi i drugi razred te treći i četvrti.