Osnovna škola Zvonimira Franka najmlađa je osnovna škola u Kutini. Smjestila se u Ulici Silvija Strahimira Kranjčevića gdje je obgrljena mnogobrojnim drvećem, zelenim travnjacima i raznobojnim cvijećem. Ime je dobila po Zvonimiru Franku, narodnom učitelju rođenom 1913. godine u Jamaricama. Ponosni smo što naša škola nosi ime po učitelju koji je svojim djelovanjem ostavio trag i kao učitelj u školama gdje je radio, ali i kao predsjednik Hrvatske učiteljske kulturno-pripomoćne zadruge „Ivan Filipović” i član uprave Saveza hrvatskih učiteljskih društava, organizacija koje su djelovale u službi unaprjeđenja obrazovanja.
Njemu u čast naša škola nosi njegovo ime već 43 godine. Kroz godine smo stvorili bezbroj uspomena i lijepih trenutaka koji vječno ostaju zapisani u sjećanjima i srcima mnogih, kako učenika, tako i djelatnika škole, a ovako su ukratko izgledali ključni događaji u povijesti naše škole.
Započeta gradnja škole
1980.
Kamen temeljac za izgradnju škole položen je 4. srpnja 1980. godine. Školu su projektirali poznati arhitekti Radovan Tajder i Mladen Anđel koji su za projekt naše škole dobili posebna priznanja struke. Arhitekt Tajder je taj projekt označio kao jedan od četiri najdraža projekta na kojima je radio i o školi je kazao: „Tu se radi o za ono vrijeme jedinstvenim konceptu da se svi sadržaji, uključujući i sportsku dvoranu organiziraju u jednom jednostavnom volumenu. Taj se ovdje prezentira velikom objedinjujućom kosom krovnom plohom, koja zapravo nosi cjelokupno oblikovanje. Bilo je tu još inovacija: fleksibilne učionice nižih razreda koje su se po potrebi mogle objedinjavati, pa i doživljajno uzbudljivi zajednički prostori i prostori komunikacija.”
Svečano otvorenje škole
1982.
Škola je svečano otvorena 29. siječnja 1982. godine, a s redovnom nastavom započinje 1. veljače iste godine. Prema statističkim podacima iz Spomenice u školi 1982. ima 578 učenika, od toga 33 iz PŠ Gojlo, 60 iz PŠ Ilova, 105 iz OŠ „25. maj“ (danas OŠ Mate Lovraka) i 380 iz OŠ „4. maj“ (danas OŠ Vladimira Vidrića).
Nastava je održavana u 16 učionica koje su opremljene kao kabineti, u sklopu škole nalazi se moderna, prostrana i funkcionalna sportska dvorana, kuhinja u kojoj se u prvim danima pripremao obrok za 420 učenika, a u sklopu škole se nalazi i sklonište.
Program Ekoškole
2003.
Naša škola je prepoznatljiva po svom okolišu punom zelenila, a naši djelatnici su i nagrađivani zbog podizanja svijesti o važnosti brige za okoliš, kao i za brigu i uređenje okoliša. Kruna priznanja vezanih uz brigu za okoliš je primanje škole u Međunarodni program Ekoškole, koji je na razini Europe pokrenut 2002. godine. 2003. godine naša škola dobiva Zelenu zastavu, dvije godine kasnije, status nam je ponovno obnovljen, a škola tada dobiva i priznanja Turističke zajednice Grada Kutine povodom akcije „Ljepša okolina – ugodniji život“.
Otvaranje Odjela za djecu s posebnim potrebama
2008.
1. veljače 2008. godine, točno 26 godina nakon prvog nastavnog dana, svoja vrata je otvorio Odjel za djecu s posebnim potrebama. Posebno opremljen prostor, sa zasebnim ulazom, olakšava svakodnevno obrazovanje djeci s raznim oblicima teškoća u razvoju i raznih stupnjeva invaliditeta. Prostor je posebno prilagođen njima, a naše učiteljice – rehabilitatorice brinu se da što lakše svladaju svoje školske obveze u skladu sa svojim mogućnostima.
Najveći pojedinačni uspjeh učenika u povijesti škole
2010.
Tada učenik 8. razreda, Mislav Glibo, 2010. godine ostvario je najveći pojedinačni uspjeh jednog učenika u povijesti naše škole, a njegov je uspjeh zasigurno u samom vrhu i na razini cijele Hrvatske. Te je godine bio županijski prvak u čak 5 predmeta i zbog svojih rezultata bio pozvan na 5 različitih državnih natjecanja.
Državni prvak te je godine postao iz hrvatskog jezika, geografije i fizike. Uspjeh je time veći što je državni prvak postao u predmetima koji međusobno nisu srodni, a ostvario je značajne uspjehe na županijskim natjecanja iz još nekoliko predmeta.
Pilot-projekt e-Škole
2015.
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET pokrenula je 2015. godine projekt „e-Škole” s ciljem digitalizacije škola i pripremu cjelokupnog školskog sustava za ulazak u suvremeno, digitalno doba. Naša je škola sudjelovala u ovom projektu kao jedna od prvih 20 škola u cijeloj Hrvatskoj.
U dvije godine trajanja projekta uveden je e-Dnevnik, opremljene su dvije interaktivne učionice, uveden je brzi internet, a za učenike i djelatnike osigurani su tableti i hibridni laptopi.
Ustrojen produženi boravak
2016.
Na sjednici Školskog odbora održanoj 8. srpnja 2017. godine donesena je odluka o ustrojavanju produženog boravka u sklopu kojega učenici kvalitetno provode vrijeme, rješavajući školske zadaće, uz mnoge druge kreativne i zabavne aktivnosti. Pravi hit je postala navijačka pjesma u izvedbi učenika produženog boravka, povodom Europskog nogometnog prvenstva 2020. godine, koje je zbog pandemije održano 2021. godine.
Projekt „NEW STEM Kutina – ABECEDA budućnosti”
2022.
U svim školama na području Kutine provodi se projekt „NEW STEM Kutina – ABECEDA budućnosti”, što za našu školu znači cijeli niz poboljšanja i modernizacija. Informatička učionica oprema se novim računalima, pametnom pločom, 3D pisačima, robotima, dronovima, VR sustavom, multimedijskom opremom i drugim alatima za usavršavanje STEM vještina. Na ovaj način možemo zaista reći kako je škola ozbiljno zakoračila u budućnost kad su nove tehnologije u pitanju. U sklopu istog projekta u škole je uvedena inovativna edukativna digitalna igra „Čovječe, nauči se!” čiji je autor naš bivši učenik, Max Križanić. I nakon završetka projekta nastavljamo se usavršavati i razvijati se u skladu s vremenom u kojemu živimo, kako bismo kao škola mogli kvalitetno odgovoriti na izazove budućnosti.
Kroz 43 godine rada škole trudimo se stalno usavršavati i našim učenicima osigurati najbolje moguće uvjete i najstručnije djelatnike kako bi se u prostorima škole svi osjećali ugodno. O našoj uspješnosti u tome svjedoče brojni rezultati i priznanja, od lokalne do nacionalne razine koje su kroz desetljeća u našu školu donijeli naši učitelji i učenici zbog čega smo neizmjerno ponosni. Ponosni smo i na činjenicu da naši učenici i učitelji redovito sudjeluju u humanitarnim akcijama i aktivnostima koje su na dobrobit čitave zajednice.
Osim matične škole u Kutini, naši učitelji odgajaju i obrazuju učenike u dvije područne škole, područnoj školi Ilova i Gojlo.
Područna škola Ilova
Do 1861. godine djeca iz Ilove, Zbjegovače i Batine išla su u školu u Kutini, i to samo dječaci. 1861. utemeljena je i sagrađena škola u Ilovi, za djecu oba spola. Zemljište na kojem se nalazi škola je dar grofova Nikole Sezcena i Ljudevita Erdodya. Prvi učitelj u toj školi bio je Dragutin Somogy, a školu je pohađalo trideset četiri dječaka i pedeset sedam djevojčica.
Školske godine 1961./62. svečano je obilježena 100. obljetnica djelovanja škole.
Već duži niz godina osjećala se potreba za dodatnim školskim prostorom jer je škola imala samo jednu učionicu, a broj učenika se povećao do sto dvadeset . I980. u Ilovu dolaze učitelji Nadica i Radovan Pančić i oni se zalažu za izgradnju nove škole. Kamen temeljac za novu školsku zgradu postavljen je 1. 5. 1982. godine.
Dana 29. 11. 1982. godine otvorena je nova školska zgrada, a staru školsku zgradu srušili su mještani dobrovoljnim radom u proljeće 1983. godine.
Škola u Ilovi djeluje punih 146 godina. Za to vrijeme oko 5000 djece je naučilo prva slova u ovoj školi.Učitelji su bili i nositelji cjelokupnog razvoja sela.
Područna škola Gojlo
Zgrada PŠ Gojlo sagrađena je 1948. godine na brežuljku pokraj hrastove i bukove šume iznad centra sela.Generacije mjesnih učenika godinama su uljepšavale okoliš škole sadeći razno ukrasno grmlje i voćke oko nje. Prvih nekoliko godina školu polazi velik broj učenika. Tada je to bila osmogodišnja škola i pohađali su je učenici iz Ilove. Prostor škole od tri učionice, hodnika, zbornice, sanitarnog čvora i podrumskog dijela u kojem je bila školska kuhinja, nije bio dovoljan za sve učenike. Dio učenika išao je u današnji Društveni dom. U sklopu škole nalazi se prostor školskog stana u kojem je stanovalo mnogo učitelja. Osmogodišnja škola u Gojlu zatvorena je 1964. godine.
Tada je to postala PŠ današnje OŠ Vladimira Vidrića, a izgradnjom OŠ Zvonimira Franka pripala je njoj. Najteže dane škola je imala u vrijeme Domovinskog rata. Tada se nastava održavala dva puta tjedno u podrumu obitelji Mesić jer su bile učestale zračne opasnosti. Godinama je bio problem s vodom, no taj problem je riješen kada je gospodin Boro Galić uz pomoć Grada dao sagraditi vodospremnik. Obnovljen je i krov škole koji je godinama prokišnjavao.
Danas školu rado posjećuju njezini bivši učenici i pokazuju je svojoj djeci ili unucima. Broj učenika u školi opada svake godine. Školske godine 2006./07. školu pohađa 14 učenika u sva četiri razreda. Rad je organiziran u dva razredna odjela i to prvi i drugi razred te treći i četvrti.